top of page
  • Martyna

Kąpanie psa w kosmetykach dla ludzi

Często nasz pies nie pozostawia nam wyboru. Długi spacer, deszczowa pogoda i powrót do domu z mocno zabrudzonym psem. Niezależnie od tego, czy pies wytarzał się w czymś, co pozostawiło nieprzyjemny zapach, czy zafundował sobie błotne spa, nieuchronnie będzie wymagał kąpieli. Nic gorszego chyba nie może się przytrafić niż brak odpowiedniego szamponu dla psów. Kuszące jest wówczas użycie ludzkiego szamponu. Ale czy jest to bezpieczne? Podsumowaliśmy wszystkie zalety i wady, abyś mógł podjąć właściwą decyzję i zapewnić swojemu psu bezpieczeństwo.


Czy użycie szamponu przeznaczonego dla ludzi na swoim psie je wskazane?


Toczy się wiele dyskusji na temat tego, czy ludzki szampon powinien być stosowany u psów. Nawet jeśli oczyści on psa, to niekoniecznie jest to bezpieczne rozwiązanie. Sierść Twojego psa może wydawać się miękka i lśniąca, ale jego skóra może w rezultacie bardzo ucierpieć.


Równowaga PH


Wierzchnia część skóry psa jest chroniona przez cienką warstwę zwaną płaszczem kwasowym, która zapobiega kontaktowi skóry z wirusami, bakteriami i zanieczyszczeniami. Kwasowy płaszcz jest również odpowiedzialny za utrzymywanie nawodnienia organizmu - wchłanianie wody i ograniczanie parowania. Kąpiel i mycie pozbawia skórę kwaśnego płaszcza, większość szamponów i mydeł zawiera składniki, które nawilżają i chronią skórę do czasu odnowienia ochrony. Aby płaszcz kwasowy działał wydajnie, musi istnieć odpowiednia równowaga między kwasowością a zasadowością, znana jako równowaga pH.


Psy i ludzie mają bardzo różne bilanse pH. Normalna równowaga skóry u ludzi w skali pH wynosi od 5,5 do 5,6, co skłania się do strony kwasowej, podczas gdy psy mają normalną równowagę od 6,2 do 7,4, która jest bardziej neutralna. Ponieważ ludzki szampon jest dostosowany do bardziej kwaśnego odczynu skóry, stosowanie go u psów może zakłócić ich naturalną ochronę, pozostawiając skórę suchą i łuszczącą się oraz podatną na pasożyty, bakterie i wirusy. Podrażnienie może również zachęcać do drapania, co może prowadzić do otarć i tworzenia się ran oraz zwiększonej szansy na przechwycenie bakterii.

Podsumowując - chociaż użycie ludzkiego szamponu do kąpieli psa może wydawać się dobrym pomysłem, w rzeczywistości może to być bardzo szkodliwe dla jego skóry.

3 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page