top of page
  • Martyna

Sylwester - zwierzęta i fajerwerki


Wiele zwierząt uważa fajerwerki za przerażające. Szacuje się, że 45% psów wykazuje oznaki strachu, gdy je słyszą. Jednak wcale nie musi tak być – jest wiele prostych rzeczy, które możesz zrobić, aby pomóc swojemu zwierzakowi uporać się z fajerwerkami.


Jak uspokoić psy podczas fajerwerków


Planowanie z wyprzedzeniem może pomóc psom poradzić sobie z odgłosami fajerwerków. Przed rozpoczęciem sezonu fajerwerków zapewnij swojemu psu bezpieczne schronienie. Powinno to być ciche miejsce, więc wybierz jedno z najcichszych pomieszczeń w domu. Nie przeszkadzaj swojemu psu, gdy znajduje się w tym pomieszczeniu.

Naucz psa, aby kojarzył obszar z pozytywnymi doświadczeniami, np. zostawiając tam swoje ulubione zabawki, ale w żadnym momencie nie narzucając się. Używaj różnych zabawek do żucia, takich jak nadziewane kongi i gryzaki, i wymieniaj je regularnie, odkładając je, gdy nie są używane, aby Twój pies się nimi nie nudził.

Z czasem psy mogą przekonać się, że to miejsce bezpieczne i przyjemne. Kiedy wybuchają fajerwerki, mogą wybrać się tam, ponieważ wiedzą, że w tym miejscu nie stanie im się nic złego i lepiej sobie poradzą. Ważne jest, aby Twój pies miał dostęp do tego bezpiecznego schronienia przez cały czas – nawet gdy nie ma Cię w domu.


Kiedy zaczną się fajerwerki


Wyprowadzaj psa w ciągu dnia, aby uniknąć sytuacji, w których prawdopodobnie będą odpalane fajerwerki.

Przenieś swojego psa do bezpiecznego miejsca każdego wieczoru przed rozpoczęciem fajerwerków i zapewnij mu zabawki i inne rzeczy, które sprawiają mu przyjemność. Upewnij się, że Twój pies ma zajęcie - nie zostawiaj go samego.

Zamknij okna i zasłony, aby stłumić odgłosy fajerwerków i ograniczyć błyski fajerwerków.

Włącz muzykę lub telewizję, aby zamaskować odgłosy fajerwerków.

Sam zignoruj ​​odgłosy fajerwerków. Baw się zabawką, aby zobaczyć, czy twój pies chce się przyłączyć, ale nie zmuszaj go do zabawy.

Możesz również porozmawiać ze swoim weterynarzem o dyfuzorach feromonów. Rozprowadzają one uspokajające zapachy w pokoju i mogą być dobrym rozwiązaniem dla twojego psa. W niektórych przypadkach weterynarz może nawet przepisać leki.

Jednak na dłuższą metę Twój pies musi nauczyć się mniej bać się głośnych dźwięków, aby kolejny sezon fajerwerków był mniej stresujący dla Ciebie i Twojego psa. Jest to możliwe dzięki terapii behawioralnej.

2 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page