top of page
  • Martyna

Znajdowanie kleszczy u psa – 5 miejsc, w których należy szukać

Kleszcze mogą być uporczywymi szkodnikami, a ponieważ mogą przenosić choroby zarówno na zwierzęta domowe, jak i ich właścicieli, ważne jest, aby wiedzieć, gdzie szukać kleszczy na swoim psie i jak je skutecznie usunąć. Na szczęście znalezienie kleszczy nie jest trudne, jeśli wiesz, jakie typy środowisk preferują kleszcze.


Gdzie kleszcze żyją na psach

Kleszcze preferują ciepłe, wilgotne środowiska, w tym wilgotne powierzchnie tkanek z dala od światła słonecznego. U psów najczęstsze miejsca, w których można znaleźć kleszcze, to…


Spód ogona – Spód ogona psa, szczególnie w pobliżu podstawy, gdzie mogą znajdować się pozostałości kału lub więcej wilgoci, jest głównym siedliskiem kleszczy, zwłaszcza u psów z szerszymi ogonami lub dłuższym futrem na zadzie. Jeśli pies podgryza tyłem lub przechyla się po ziemi, aby złagodzić swędzenie lub podrażnienie, może reagować na ugryzienie przez kleszcza.


Uszy – Wnętrze uszu psa jest idealne dla kleszczy, ponieważ są ciemne, ciepłe i wilgotne, a wszystko to sprzyja warunkom, które kleszcze preferują. Dotyczy to szczególnie psów z dłuższymi, wiotkimi uszami, ale każda rasa może być podatna na kleszcze w okolicy ucha. Jeśli pies ma kleszcza w uchu, prawdopodobnie będzie częściej drapał się lub może potrząsać uszami, próbując wypędzić niewygodnego intruza.


Palce – Przytulna przestrzeń między palcami psa jest odpowiednia dla głodnego kleszcza, szczególnie u psów z większymi, szerszymi łapami lub dłuższym futrem na łapach. Psy zirytowane ugryzieniem przez kleszcza będą lizać lub żuć stopy, a nawet mogą lekko utykać, aby zminimalizować podrażnienie.


Pachwina – Ciepła, gładka przestrzeń między tylnymi nogami psa, gdzie sierść jest delikatniejsza i łatwiejszy dostęp do skóry, jest bardzo atrakcyjna dla kleszczy. Pasożyty mogą zagnieździć się w fałdach skóry i mogą być trudno dostępne dla psa, chociaż pies, który liże lub drapie pachwinę częściej niż zwykle, może próbować usunąć kleszcza.


Powieki – często pomijane jako prawdopodobne miejsce występowania kleszczy, powieki psa są wilgotne, a skóra cienka, co zapewnia doskonałe możliwości karmienia kleszczom. Kleszcze w pobliżu oczu są często odrzucane jako wydzielina lub ślady na skórze, dopóki pasożyty nie żerują przez kilka dni. Wszelkie podejrzane guzki lub guzki na powiekach mogą być kleszczami, a pies może częściej drapać lub pocierać twarz, jeśli jest podrażniony przez kleszcza. Nadmierne mruganie lub nietypowe wyładowanie może być kolejnym wskaźnikiem obecności kleszcza.

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments

Couldn’t Load Comments
It looks like there was a technical problem. Try reconnecting or refreshing the page.
bottom of page