top of page
  • Martyna

Znajdowanie kleszczy u psa – 5 miejsc, w których należy szukać

Kleszcze mogą być uporczywymi szkodnikami, a ponieważ mogą przenosić choroby zarówno na zwierzęta domowe, jak i ich właścicieli, ważne jest, aby wiedzieć, gdzie szukać kleszczy na swoim psie i jak je skutecznie usunąć. Na szczęście znalezienie kleszczy nie jest trudne, jeśli wiesz, jakie typy środowisk preferują kleszcze.

Gdzie kleszcze żyją na psach

Kleszcze preferują ciepłe, wilgotne środowiska, w tym wilgotne powierzchnie tkanek z dala od światła słonecznego. U psów najczęstsze miejsca, w których można znaleźć kleszcze, to…

Spód ogona – Spód ogona psa, szczególnie w pobliżu podstawy, gdzie mogą znajdować się pozostałości kału lub więcej wilgoci, jest głównym siedliskiem kleszczy, zwłaszcza u psów z szerszymi ogonami lub dłuższym futrem na zadzie. Jeśli pies podgryza tyłem lub przechyla się po ziemi, aby złagodzić swędzenie lub podrażnienie, może reagować na ugryzienie przez kleszcza.

Uszy – Wnętrze uszu psa jest idealne dla kleszczy, ponieważ są ciemne, ciepłe i wilgotne, a wszystko to sprzyja warunkom, które kleszcze preferują. Dotyczy to szczególnie psów z dłuższymi, wiotkimi uszami, ale każda rasa może być podatna na kleszcze w okolicy ucha. Jeśli pies ma kleszcza w uchu, prawdopodobnie będzie częściej drapał się lub może potrząsać uszami, próbując wypędzić niewygodnego intruza.

Palce – Przytulna przestrzeń między palcami psa jest odpowiednia dla głodnego kleszcza, szczególnie u psów z większymi, szerszymi łapami lub dłuższym futrem na łapach. Psy zirytowane ugryzieniem przez kleszcza będą lizać lub żuć stopy, a nawet mogą lekko utykać, aby zminimalizować podrażnienie.

Pachwina – Ciepła, gładka przestrzeń między tylnymi nogami psa, gdzie sierść jest delikatniejsza i łatwiejszy dostęp do skóry, jest bardzo atrakcyjna dla kleszczy. Pasożyty mogą zagnieździć się w fałdach skóry i mogą być trudno dostępne dla psa, chociaż pies, który liże lub drapie pachwinę częściej niż zwykle, może próbować usunąć kleszcza.

Powieki – często pomijane jako prawdopodobne miejsce występowania kleszczy, powieki psa są wilgotne, a skóra cienka, co zapewnia doskonałe możliwości karmienia kleszczom. Kleszcze w pobliżu oczu są często odrzucane jako wydzielina lub ślady na skórze, dopóki pasożyty nie żerują przez kilka dni. Wszelkie podejrzane guzki lub guzki na powiekach mogą być kleszczami, a pies może częściej drapać lub pocierać twarz, jeśli jest podrażniony przez kleszcza. Nadmierne mruganie lub nietypowe wyładowanie może być kolejnym wskaźnikiem obecności kleszcza.

7 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page